Könyvkritikát találtam...
Könyvében Sipos Gyula rámutat: napjainkban rengetegen keresik a jelenlegi gazdasági-pénzügyi válság okait, próbálnak meg következtetéseket leszűrni, taglalják a következményeket, keresik a megoldást, ám a válság gyökereire nem tudnak rátapintani. Kihagyják ugyanis az alapot, vagyis Istent, márpedig éppen Õ az, akit nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen „Õ a Teremtő, Õ az ős-ok és az Õ tervei alapján áll fenn a világmindenség. Amit Isten szépnek és jónak gondolt, az szép és jó, az működőképes ebben a világban. Amit Isten nem alkotott bele ebbe a szép rendbe, annak ott nincs is helye! Ha mégis belekerül, csak ’rendeltenséget’, bajt, szétesést okoz.”
A szerző szerint a Biblia a legrealistább könyv, mert számot vet az ember ingatag természetével, a közösségek és problémák bonyolult problémáival, „a bűnök és a mögöttük álló gonosz erő romboló voltával. A Biblia azonban nem csupán a bűnök és válságok története, hanem a bűnökre és válságokra adott isteni válaszok, a Megoldások Könyve is.”
Sipos Gyula emlékeztet rá, hogy a Szentírásban a hetedik napi munkatilalom az embert védi. Emellett Isten tiltja a kamatszedést, s bár később Mózes „finomít” ezen, idegentől lehet szedni kamatot, a saját néptől azonban nem, erre is áll, amit Jézus mond: Mózes a „ti keményszívűségetek” miatt engedte ezt meg. A „kamatos kamat”, azaz a kamatra szedett kamat azonban elfogadhatatlan, a „hitel piacosítása” pedig egészen újmódi találmány, ami nyilvánvalóan ellenkezik Isten akaratával – figyelmeztet a könyv szerzője. Vagyis a gazdasági-pénzügyi válság mögött az Istentől elfordult, „bűnös ember kapzsisága által inspirált, Isten tanácsaival ellentétes gazdasági rendszer lényegileg romlott működése áll.” Ezért ha a gazdasági rendszer helyreállítását a döntéshozók és a szereplők a jelenlegi alapokon képzelik el, akkor csupán időleges eredményt érhetnek el, egyúttal megteremtik egy újabb válság alapjait. A valódi „orvoslás” a gazdasági bajok esetében is az Istenhez való visszatérés, „megtérés és az Isten tanácsai szerint való emberi, gazdasági helyreállító munka elkezdése.”
Sipos Gyula figyelmeztet, hogy ezt mindnyájan megtehetjük, hiszen a saját életünkben, a családunkban, közösségeinkben visszatérhetünk Isten tanácsaihoz, intelmeihez. Mindenkinek megvan a személyre szabott, egyéni feladata, felelőssége e tekintetben. A legfontosabb, hogy állítsuk helyre az Isten és ember közötti kapcsolatot, ne homokra, hanem sziklára építsük a házunkat (Lk 6,46-47), és ugyanígy, állítsuk helyre az irgalom és a szeretet jegyében az ember és ember közötti kapcsolatokat. Maradjunk nyitottak az emberek felé, ha szükséges, tagadjuk meg önmagunkat, és terveinket, vágyainkat rendeljük alá a nagyobb jónak, az egész közösség érdekében.
A könyv szerzője számára egyértelmű: a keresztény ember küldetése minden korban, de különösen a mai, válságos időkben a krisztusi tanítás hirdetése, ez pedig az öröm és a remény. Ahogy II. János Pál írta, nekünk kell reményt nyújtanunk a reményvesztett világban: „Soha ne add fel a reményt!”. Istennek mindig van megoldása, és ő kész arra, hogy ezt átadja azoknak, akik nyitott szívvel és füllel figyelnek rá – írja Sipos Gyula. A szerző az értünk kereszthalált szenvedett, majd harmadnapon feltámadt Jézus Krisztus életét állítja elénk példaként: a Megváltó ember- és társadalomismerete tökéletes volt, látta kora globalizált világhatalmát, tisztában volt Róma erejével és hatalmával. Nem forradalmat hirdetett ellene, bár sokan ezt várták tőle, hanem helyreállította az Isten és ember, az ember és ember közötti kapcsolatot, hirdette a mindenkire, még az ellenségre is kiterjedő, egyetemes szeretetet. „A jézusi forradalom helyreállította az ember és közössége, társadalma közötti kapcsolatot. Jézus elhozta a szabadság és a kiteljesedés lehetőségét, amikor Istent jelenvalóvá tette az élet minden területén, a helyreállítás művét valóságosan véghezvitte. Követői, tanítványai pedig kiteljesítették ezt a munkát.”
Sipos Gyula tanácsai illuzórikusnak tűnhetnek sokak számára, az Istent elvető vagy Istentől elfordult társadalmi közegben mosolyt fakaszthatnak. Mégis, legalább nem ártana elgondolkozni azon, vajon nem az általa javasolt diagnózis-e az egyetlen realitás, hogy a jövőben ne ismétlődjenek meg a tavalyihoz hasonló – vagy még annál is súlyosabb – gazdasági, pénzügyi válságok, összeomlások. (Zarándok Kiadó, 2009.)
Bodnár Dániel/Magyar Kurír"
A könyvről információt lehet találni még a Könyveink menüpont alatt itt: http://www.szeretetfoldje.hu/index.php/egyeb-kiadvanyok/262--mit-tegyuenk-testverek-bibliai-tanacsok-valsag-idejere-2009
Megrendelhető az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. levélcímen. Ára 740 Ft minusz 20% kedvezmény, postaköltséget nem számolunk fel!