Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 296 vendég és 0 tag böngészi
Ezt most miért? Az ENSZ az újszülöttmentő inkubátorok felszámolására szólította fel Lengyelországot
Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága (CRC) ismét a babamentő inkubátorok megszüntetésére figyelmeztette Lengyelországot, a lengyel gyermekjogi ombudsman ezzel szemben úgy látja, hogy nem lehet lemondani az emberéleteket mentő megoldásról – jelent meg a lengyel sajtóban október 19-én, hétfőn.
Az ENSZ azután fogalmazta meg álláspontját, hogy Lengyelország szeptemberben közzétette a gyermekjogi egyezmény betartásáról szóló jelentést. A lengyel sajtó emlékeztet: az ENSZ már 2012-ben felhívott arra, hogy Európa-szerte be kellene tiltani a babamentő inkubátorokat. Arra hivatkozott, hogy ezek megsértik az újszülöttnek azt a jogát, hogy megismerje a szüleit. Az Opoka.pl lengyel katolikus hírportál ezzel kapcsolatban felidézte: a babamentő inkubátorok ellen elsőként Herczog Mária, a CRC magyar tagja lépett fel, szerencsésebbnek tartva a névtelen (anonim) kórházi szülés alkalmazását, amely lehetőséget adna az anya személyes adatainak megőrzésére és személyazonosságának későbbi megismerésére.
A lengyel sajtó idézte Marek Michalak lengyel gyermekjogi ombudsmant, aki elutasította az ENSZ álláspontját: „A bizottság a személyazonosság megismerésének jogát hangsúlyozza, de ez esetben az élethez való jog elsőbbséget élvez” – fejtette ki Michalak a PAP lengyel hírügynökségnek adott nyilatkozatában október 18-án. Az ombudsman elismerte, nem a legjobb megoldás, amikor a gyerekét felnevelni nem képes anya a babainkubátorban hagyja az újszülöttet, jobb lenne ezt a szülés után közvetlenül a kórházban megtenni. Ugyanakkor a babainkubátor jobb megoldás, mint ha az anya „erdőben vagy más veszélyes helyen hagyná” a gyermekét, a névtelen kórházi szülés pedig bonyolultabb adminisztratív eljárással jár, ami elriaszthatja az anyákat.
Lengyelországban több tucat fűtött, riasztóval felszerelt babamentő inkubátor működik, általában kolostorokban, kórházakban és gyermekotthonokban. Eddig 77 újszülöttet helyeztek el bennük. Az ENSZ álláspontja nem kötelezi Lengyelországot a jelenleg érvényes gyakorlat megszüntetésére, a következő országos jelentésben azonban be kell számolni a világszervezet által javasolt változások megvalósításáról.
Fotó: Tnooz.com
MTI/Magyar Kurír
Hozzászólások
"Hazánkban a Gólyahír Egyesület már hosszú évek óta küzd azért, hogy itthon is törvényes keretek között tegyék lehetővé az anonim kórházi szülést. Az anonim szülés lényege, hogy ha valaki nem tudja vagy nem akarja megtartani születendő gyermekét, annak a kórházi szüléskor nem kell megadnia az igazi nevét, elég csak bediktálnia valamit. Baba és mama ettől függetlenül teljes körű ellátást kapnak, a pici pedig a gyámhivatalhoz kerül és azonnal örökbe adható. Az anyának lehetősége van arra, hogy meggondolja magát, és mégis hazavigye újszülöttjét ám ha ezt nem teszi akkor is hagyhat például levelet, fényképet, apró emléktárgyat vagy mást (akár az adatait is) a kicsi számára, amelyet a gyerek nagykorúságáig megőriznek. Ausztriában – ahol 2001 óta van lehetőség névtelenül szülni - a bécsi orvosi egyetem legújabb tanulmánya szerint ennek köszönhetően az elmúlt tíz évben több mint felére csökkent azoknak az újszülötteknek a száma, akik születésüket követően erőszakos halált haltak. A név nélküli szülés ráadásul népszerűbb, mint a babamentő inkubátor..."
"Napjainkban évente 7-20 újszülött-gyilk osságot derítenek fel az országban (Mo.), de a szakemberek szerint a magas szintű látencia miatt az ilyen jellegű bűncselekmények tényleges száma ennek a tízszerese is lehet."
"Évente átlagosan 3-8 inkubátorbabát találnak országszerte" (ahol valóban, az inkubátorok is erősíthetik a gyermekek végleges elhagyásának szándékát is).
Egyes szakértők szerint ha a szükséges szabályozásokat sikerülne megvalósítani, akkor az anonim szülés hatékony eszköz lehet az abortusz, nem kívánt krízishelyzetek , gyermekhalálok elkerülésében, megelőzésben.
Ennek viszont elengedhetetlen előfeltétele a jogi, adminisztrációs , ellátási rendszerek,... szükséges átalakítása, ami erősen időigényes folyamat lehet Magyarország esetében is, szakértők szerint ezek biztosítása nélkül viszont nem szabad bevezetni ezen programot.
A kérdéskörben érdemes lenne tanulmányozni azon európai országok tapasztalatait, ahol bevezették már a névtelen kórházi szülés gyakorlatát illetve érdemes lenne megvizsgálni az ez irányú európai kutatások eredményeit is, a jövőbeni hatékonyabb lépések meghozatalához.
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.