Kortárs bántalmazás miatt öngyilkos gyerekek Magyarországon

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2023. november 25. szombat

November 2-án négy fővárosi szülő tett feljelentést a rendőrségen, mert általános iskolás gyermekeiket bántalmazták a társaik a XVI. kerületben. Az elkövető fiatalok 13-14 éves társaikat közterületen bántalmazták, letérdeltették, gázpisztollyal fenyegették. És minderről mobiltelefonnal felvételt is készítettek. Az eset kapcsán felmerült a gyanú, hogy a bántalmazás célja egy online kihívás volt, és a róla készült felvételt az interneten akarták közzétenni.

November 6-án egy 16 éves sümegi fiú feküdt a vonatsínekre, mert nem tudta tovább elviselni társai zaklatását. Négy-öt társa a túlsúlya miatt pécézte ki magának, nem csupán gúnyolták, de előfordult, hogy a nyílt utcán mögé settenkednek, majd elgáncsolták - és az esetet videóra vették. A szomorú, tragikus esetek kapcsán az iskolai zaklatásról, bullyingról és annak megelőzéséről kérdeztük Teveliné Horváth Melinda okleveles pszichológust, iskolapszichológust.
Az UNICEF felmérése szerint a magyar tizenévesek 85%-a élt már át iskolai zaklatást, 66%-uk pedig arról számolt be, hogy rendszeresen éri verbális vagy fizikai erőszak, bullying. Az angol kifejezés nem írható le egyszerűen a piszkálódás, csúfolódás, gúnyolódás, kiközösítés szavakkal.
Az elmúlt években egy új elemmel is kiegészült a bullying: van, hogy a bántalmazók videóra veszik, majd feltöltik az internetre - jellemzően úgy, hogy az elkövető személye ne látszódjon rajta. Előfordul, hogy mindez valamilyen online kihívás részeként történik. Teveliné Horváth Melinda szerint ebben benne van a FOMO - Fear of Missing Out, vagyis a valamiből kimaradás - érzése.
De az internet elterjedésével még egy káros jelenség is megfigyelhető. A cyberbulling azért kifejezetten veszélyes, mert a zaklatás nem csak az iskolában vagy az iskola környékén érheti a gyereket. Megdöbbentő adat, de a 10-14 éves korosztályban évente egy osztálynyi (25-30) gyerek követ el öngyilkosságot hazánkban, aminek számos esetben a bullying az oka.
A szakember szerint a szülők és a pedagógusok számára nehezíti a bullying felismerését és az időben történő cselekvést, hogy a bántalmazott gyerekek sokszor nem beszélnek róla, mert félnek a retorzió miatt, vagy saját magukat okolják miatta.
(femina.hu)

You have no rights to post comments