Már nem tartják fontos értéknek az engedelmességet

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2023. június 04. vasárnap

Magyarországon öt felnőtt közül ma csak egy tartja fontosnak az engedelmességre nevelést. Hasonló a helyzet Európa más országaiban is. Közben az engedelmességre egyre inkább úgy tekintünk, mint valamiféle birkatermészetre, ami a hatalom kénye-kedvét szolgálja. Pedig az eredeti kifejezés ennél sokkal több értéket hordoz magában, mind az egyén, mind a társadalom számára.

A European Values Study (EVS) legutóbbi adatfelvételére 2017 és 2020 között került sor. A kilenc­évente ismétlődő közvé­lemény-kutatásban tizenegy érték közül ötöt jelölhetnek meg a vá­laszadók, melyek szerintük különösen fontosak a gyermeknevelésben.

A felsorolás a következő: jó modor; önállóság (angol eredeti alapján inkább függetlenség); szorgalom; felelősségérzet; képzelőerő, fantázia; mások tisztelete, tolerancia mások iránt; takarékosság; elszántság, állhatatosság; vallásos hit; önzetlenség; engedelmesség.

Míg 1990-ben a magyar válasz­adók majdnem fele (44,8 százalék) fontosnak tartotta a gyermekkori engedelmességet, 2017-re ugyanakkor kevesebb mint egyötödük (17,9 százalék) említette ezt a nevelési értéket.

Ugyanezen időszakban az önállóságra, függetlenségre nevelést fontosnak tartók aránya emelkedett (70 százalékról 79 százalékra).

Beszédes, hogy a tradicionális értékek, úgymint az önzetlenség, állhatatosság vagy akár a vallásos hit a fontossági sorrend végén szerepelnek.

(dr. Balassa Bernadett, hetek.hu)

You have no rights to post comments