Jó hírek az idősebb emberek agyáról
A George Washington Egyetem Orvostudományi Karának igazgatója azt állítja, hogy egy idősebb ember agya sokkal plasztikusabb, mint azt általában gondolják. Ebben a korban az agy bal és jobb agyféltekéjének interakciója harmonikussá válik, kibővítve kreatív lehetőségeinket. Éppen ezért a 60 év feletti emberek között számos olyan személyiséget találhatunk, akik ekkor kezdik meg kreatív tevékenységüket.
Természetesen az agy már nem olyan gyors, mint fiatalon. A rugalmasság azonban növekszik. Ezért az életkor előre haladtával nagyobb valószínűséggel hozunk megfelelő döntéseket, és kevésbé vagyunk kitéve a negatív érzelmeknek. Az emberi szellemi tevékenységcsúcsa 70 éves kor körül következik be, amikor az agy teljes erővel kezd működni.
Idővel az agyban megnő a mielin mennyisége, amely anyag elősegíti a jelek gyors átjutását az idegsejtek között. Emiatt az intellektuális képességek az átlaghoz képest 300%-kal növekednek.
És ennek az anyagnak az aktív termelésének csúcsa 60 és 80 év közé esik. Érdekes az a tény is, hogy 60 év után egy személy egyszerre 2 féltekét használhat. Ez sokkal összetettebb problémák megoldását teszi lehetővé.
Monchi Uri, a montreali egyetem professzora úgy véli, hogy egy idősebb ember agya választja azt az utat, amely a legkevesebb energiát fogyasztja, kiszűri a feleslegeset, és csak a helyes megoldásokat hagyja meg a probléma megoldására. Olyan vizsgálatot végeztek, amelyben különböző korcsoportok vettek részt. A fiatalok zavartak voltak a tesztek megválaszolása során, míg a 60 éven felüliek helyesen döntöttek.
Most nézzük meg az agy jellemzőit 60-80 éves korban. Nagyon rózsásak.
1. Az agyban lévő neuronok nem halnak meg, ahogy azt mindenki körülöttünk mondja. A köztük lévő kapcsolatok egyszerűen eltűnnek, ha egy személy nem végez szellemi munkát.
2. A figyelemelterelés és a feledékenység az információk túlzott mennyisége miatt jelentkezik. Ezért nem szükséges, hogy egész életében felesleges apróságokra összpontosítson.
3. 60 éves kortól az ember a döntések meghozatalakor nem egy agyféltekét használ egyszerre, mint a fiatalok, hanem mindkettőt.
4. Következtetés: ha az ember egészséges életmódot folytat, mozog, megvalósítható fizikai aktivitása és teljes szellemi aktivitása van, akkor az értelmi képességei az életkor előre haladtával NEM csökkennek, csak NÖVEKEDNEK, 60-80 éves korban érik el csúcsot.
Ne féljen tehát az időskortól. Törekedjen intellektuális fejlődésre. Tanuljon új kézművességet, zenéljen, tanuljon hangszereken játszani, képeket festeni! Tánc! Érdeklődjön az élet iránt, találkozzon és kommunikáljon barátaival, tervezze meg a jövőt, utazzon a lehető legtöbbet. Ne felejtsen el boltokba, kávézókba, koncertekre járni.
Ne zárkózzon be egyedül, ez mindenki számára pusztító. Éljen a gondolattal: minden jó még előttem áll!
FORRÁS: New England Journal of Medicine
Róna Judit PhD
Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet