Templom épül Boldog Brenner János tiszteletére vértanúsága helyén
Vértanúságának helyén, Szentgotthárd Zsida városrészében templomot építtet a Szombathelyi Egyházmegye Boldog Brenner János tiszteletére – jelentette be december 10-én Székely János. A megyéspüspök minderről a hagyományos, Boldog Brenner János halálának évfordulóján tett zarándoklat végén beszélt Szentgotthárdon.
Hagyományosan örömvasárnap előtti szombaton, idén december 10-én emlékezik meg a Szombathelyi Egyházmegye Boldog Brenner János vértanúságáról.
Brenner Jánost, a fiatal káplánt 1957. december 14-ről 15-re virradólag ölték meg Zsidán (a falu ma Szentgotthárd városhoz tartozik). Éjfél körül egy tizenhét éves fiatalember zörgetett be a plébániára azzal a kéréssel, hogy súlyos beteg nagybátyját kellene ellátni a szentségekkel. Brenner János átment a templomba, nyakába akasztotta betegellátó tarsolyát, amelyben az Oltáriszentséget vitte, és kísérőjével a dombtetőn keresztül vezető koromsötét gyalogúton elindult Zsida felé. Útközben többször megtámadták, de sikerült elfutnia. Végül a feltételezett beteg háza közelében kapták el. Ez is azt bizonyítja, gyilkosai tudták: komolyan veszi hivatását. Ezért várták a megadott címen. És ott, nyakában az Oltáriszentséggel, harminckét késszúrással megölték.
1957-ben december 15-ére esett advent 3. vasárnapja, az örömvasárnap. Brenner János vértanúhalálára való emlékezésként a Szombathelyi Egyházmegyében ezért az adventi koszorú harmadik gyertyája nem rózsaszínű, hanem vörös.
December 10-én a hagyományoknak megfelelően Szombathelyen a székesegyházban vette kezdetét a Brenner Jánosra való emlékezés. A szentmisén Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek mondott homíliát.
Márfi Gyula szentbeszédében felidézte Boldog Brenner János életútját, kiemelve azt a sok viszontagságot, amelyeken keresztül egyáltalán eljutott a papszentelésig. Kiemelte: mindez nem szegte kedvét, hanem inkább elmélyítette hivatástudatát. Tudta, hogy életveszélyben van, de ez nem szegte kedvét: boldogan vállalta a halált Krisztusért.
Márfi Gyula ezt követően Brenner János erényeiről beszélt, az evangéliumi nyolc boldogság alapján. Beszélt János atya meggyilkolásáról, hozzátéve: ma is sok keresztényt üldöznek és halnak meg hitükért szerte a világban.
Márfi Gyula szentbeszédét ITT meghallgathatják.
A szentbeszéd után került sor Harangozó Vilmos nyugalmazott kőszegi plébános kanonoki beiktatására.
Székely János megyéspüspök az egyházmegye papságának képviselőivel együtt imádkozott Brenner János koporsójánál a Szombathelyi Egyházmegyéért, a hívekért és a papokért. A szentmise végén Székely János bejelentette: a hívek kezdeményezésére imaháló indul az egyházmegye lelkipásztoraiért. A kezdeményezéshez bárki csatlakozhat, aki vállalja, hogy egy éven át imádkozik egy papért. Jelentkezni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen lehet.
A szentmisét követően az egykori Papi Szeminárium, a mai Brenner Kollégium udvarán a kollégium fiataljai adtak műsort Brenner János atya emlékére.
Advent 3. vasárnapjának előestéjén Szentgotthárdon folytatódott a megemlékezés Boldog Brenner Jánosra. A szentgotthárdi Nagyboldogasszony-templomban litániával vette kezdetét az ünnep, amelyet szentmise követett. Székely János megyéspüspököt Bodorkós Imre plébános köszöntötte és a szentgotthárdi templomról készült új kiadvány egy példányával ajándékozta meg.
Szentbeszédében Székely János kiemelte: Brenner János atyának az egyik kedvenc szentírási része a nyolc boldogságról szóló szakasz volt, és gyakran mondta erről: Isten boldogságra teremtett minket. Az élete egy nagy iskola, amelynek egyetlen és legfőbb tantárgya a szeretet: hogy megtanuljunk szeretni, az életünket ajándékká tenni.
Jézus a nyolc boldogságban egy különleges országról beszél: ahol a szomorúak vigasztalást nyernek, az éhezőknek enni adnak. Ez a közöttünk lévő Isten országa. Egy különleges, szeretettől áthatott világ, ahol egyik ember a másik testvére, segítője lesz. Ez Krisztus álma a világról. Ennek az országnak volt boldog hírnöke Brenner János, ezt sugározta egész lényével – hangsúlyozta a főpásztor.
Székely János Brenner János életéből három tanulságot emelt ki: végtelenül szerette az egyszerűséget, a szerénységet; Sugárzott arcáról Isten derűje; és egész életében az áldozatkészség jellemezte.
Székely János megyéspüspök szentbeszédét ITT lehet meghallgatni.
A szentmisét követően a plébániatemplomtól gyalogos zarándoklat indult Rábakethelyre, ahol Székely János megyéspüspök megáldotta a Boldog Brenner János emlékére készült, most felújított Piéta-szobrot.
A szokásoknak megfelelően a hívek végigjárták a vértanúság útját, azt a Rábakethelytől Zsidáig vezető utat, amelyet vértanúságának éjszakáján János atya is megtett.
A zsidai emlékkeresztnél Székely János bejelentette: a Szombathelyi Egyházmegye megvásárolta azt a telket, amelyen egykor megtalálták János atya holttestét. A tervek szerint Boldog Brenner János tiszteletére templomot építenek ezen a helyen.
Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye (1,2)
Magyar Kurír