Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 226 vendég és 0 tag böngészi
A különbség a migrén és a fejfájás között
Hazánkban több mint egymillió embert kínoz a migrén a Magyar Fejfájás Társaság szerint. A fejünk számos ok miatt fájhat, mint a stressz, a fogyókúra vagy az időjárás-változás. Abban az esetben, ha tompa, ám nem kibírhatatlan fájdalmat érzünk, esetleg merev és feszes a nyakunk, valamint a tarkónk, valószínűleg csak egyszerű fejfájásról van szó.
A migrén ellenben nyilalló, lüktető fejfájással jár, ami lehetetlenné teszi a mindennapi életet: a beteg ágynak dől, nemritkán émelygést, rosszullétet tapasztal és nem bírja az erős fényt. A migrén ugyanis idegrendszeri betegség: egy igazán komoly roham akár maradandóan károsíthatja az agyműködést.
Mi váltja ki a migrént?
Pontos okát a mai napig vizsgálják a kutatók, ám ha valaki genetikailag hajlamos a migrénre, akkor esetében számos környezeti tényező előidézheti azt. Ilyenek a hormonális változások, a stressz, az érzelmi terhek, az alvás-ébrenlét ritmus változásai, az alkohol, egyes esetekben pedig bizonyos élelmiszerek, például a vörösbor, a sajt, illetve a termékekben található tartósítószerek. Az orvosok a migrént kiváltó okokat úgynevezett triggereknek hívják.
Ezeket a hatásokat az agy egyfajta mérgezésként észleli és védelmi reakciókat idéz elő – például hányingert, hányást – aminek következtében kialakul a migrénroham.
Orvoshoz fordulni nemcsak a fájdalom megszüntetése, vagy a rohamok ritkábbá tétele miatt fontos, hanem a fájdalomcsillapítók túlzott használata miatt is. Ha havonta több mint tíz alkalommal veszünk be ilyen gyógyszert, az már önmagában is komoly fejfájást okozhat.
(velvet.hu)