Ferenc pápa: Imádkozzunk Máriához, hogy óvjon meg minket az atomháborútól!
Szeptember 10-én a Pápai Tudományos Akadémia plenáris üléséhez intézett beszédében Ferenc pápa idézte Szent II. János Pál imáját, amellyel hálát adott Szűz Máriának, hogy a világ nem ismerte meg az atomháborút. Most is a Szűzanyához fohászkodunk, hogy őrizzen meg minket ettől a szörnyűségtől és minden háborútól.
Ferenc pápa szombaton délelőtt fogadta a Pápai Tudományos Akadémia tagjait, és kifejezte jókívánságait Marcelo Sánchez Sorondo püspöknek 80. születésnapja alkalmából, aki 1988 óta ez év áprilisáig vezette a testületet. Megköszönte szolgálatát, és szép éveket kívánt neki a nyugállományban. Az új kancellár Peter Turkson bíboros, aki korábban az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdítása Dikasztériumának prefektusa volt.
A plenáris ülés témája az emberiség aktuális kulcskérdését veti föl: „Az alaptudomány az emberi fejlődés, a béke és bolygónk egészsége érdekében”.
Ferenc pápa először arra a kérdésre válaszolt, hogy a pápák miért tartottak igényt már 1603-tól kezdve tudományos akadémiára.
Egyetlen más vallás sem rendelkezik ilyen típusú akadémiával, és sok vallási vezető fejezte ki érdeklődését ez iránt. Az Egyház támogatja a tudományos kutatást mint az igazság, a világ, a mikro- és makrokozmosz megismerésének szeretetét. A szemlélődésből kiindulva az a feladatunk, hogy vigyázzunk a teremtett világra – hangsúlyozta a Szentatya. – A Pápai Tudományos Akadémia az elmúlt években számos alkalommal adott ki nyilatkozatot az ENSZ élelmezési szervezetével együttműködve az éhezés felszámolásáért, az óceánok és tengerek megóvása érdekében, valamint azért, hogy a szegények meg tudják védeni magukat a klímaváltozás sokkoló hatásaival szemben. Fontos volt tevékenységük az egyenlőség biztosítására a Covid-járvány okozta problémák megoldásában. A szervkereskedelem elleni küzdelem, az idősek és szegények orvosi rehabilitálására irányuló tudományos kutatások elősegítése, valamint a nukleáris háború és a civil lakosság elleni háborús bűncselekmények megelőzése is dicsérendő – mondta a pápa.
A Pápai Tudományos Akadémia célkitűzése, hogy a jelenlegi kihívások megoldása érdekében összekösse az alaptudományt a csillagászattal, a fizikával, a matematikával és a biokémiával; a klímatudományokat a filozófiával, az emberi fejlődés, a béke és bolygónk egészsége szolgálatával. Ez a hozzáállás nagyon fontos, mint ahogy századunk tudományos vívmányainak is egyre inkább a testvériség, az igazságosság és a béke felé kell haladniuk, ezáltal válaszolva az emberiség és a környezet nagy kihívásaira. Ebben pedig az új nemzedékek nevelése elsődleges szempont – mutatott rá Ferenc pápa.
A béke építésével kapcsolatban a Szentatya szólt a tragikus kimenetelű két világháborúról, amelyből az emberiség láthatóan nem tanult. Kiemelte: nemcsak hogy erősödnek az idejétmúlt konfliktusok, de újra előtörnek a túlzott és agresszív nacionalista érzelmek, a mások leigázására indított háborúk, amelyek nem kímélik a civil lakosságot, időseket, gyermekeket és betegeket, pusztítást hagyva mindenütt. A most zajló sok fegyveres konfliktus komoly aggodalomra ad okot. Ferenc pápa darabokban zajló harmadik világháborúról szokott beszélni, de talán nevezhetjük ezt totális háborúnak, mert az emberek és a bolygó számára egyre nagyobb fenyegetést jelent.
Szent II. János Pál pápa hálát adott Istennek, amiért Mária közbenjárására a világ megmenekült az atomháborútól. Sajnos továbbra is imádkoznunk kell e veszély ellen, amelyet már jó ideje le kellett volna küzdeni. A tudomány valamennyi ismeretét mozgósítani kell azért, hogy felszámoljuk a nyomort, a szegénységet, az új rabszolgaságot és hogy elkerüljük a háborúkat.
A kutatásnak a békére és az egységre kell törekednie, hogy az emberiség betöltse Isten által rendelt sorsát a boldogságra.
Ehhez pedig testvérként tanúságot kell tennünk a szabadság, igazságosság, párbeszéd, kölcsönös találkozás, szeretet és béke iránti elkötelezettségünkről. Nem szabad erősítenünk a gyűlöletet, sértettséget, megosztottságot, erőszakot és háborút. Isten azért ajándékozta nekünk a bolygót, hogy vigyázzunk rá, fejlesszük. Ma ökológiai megtérésre van szükség, hogy megóvjuk közös otthonunkat és életünket a jövő nemzedékei számára ahelyett, hogy növelnénk az egyenlőtlenséget, a kizsákmányolást és a pusztítást – mondta a Pápai Tudományos Akadémia tagjaihoz intézett beszéde végén Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír