Családjuktól jogtalanul elszakított gyerekek Magyarországon

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2021. július 14. szerda

Hiába tiltja törvény a szegénység miatti gyerekkiemelést, egy borsodi zsákfalu több lakójától elszakították a gyerekét, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) azonban beperelte a jogsértések elkövetőit, így sikerült elérni, hogy hét gyermek visszakerüljön a szüleihez.

A Kúria pedig most kimondta, hogy a falu gyermekjóléti szolgálata nem végezte el a feladatát, a gyámhatóság pedig nem ellenőrizte a gyermekjóléti szolgálatot, és féléves késéssel hozott döntést. Ráadásul a miskolci kórház is jogsértést követett el, amikor egy újszülöttet az anyja mellkasáról vittek el.
A TASZ feleleveníti, hogy hét évvel ezelőtt, egy borsodi zsákfaluból kereste meg őket két roma család, akik úgy élték meg, hogy a helyi gyermekvédelem állandóan vegzálja őket, gyermekeiket pedig már kiemelték a családjaikból. A település lakóinak fele mélyszegénységben élő roma ember, többségüktől szintén elvették a gyerekeiket, úgy, hogy azokban az években az egész járásban összesen nem volt annyi gyermekkiemelés, mint ebben a faluban.
A TASZ rendszerszintű rossz gyakorlatot látott, hiába tiltja ugyanis a törvény a szegénység miatti gyerekkiemelést, országosan ismert jelenség évtizedek óta, hogy hátrányos helyzetű, mélyszegénységben élő családoktól sorra veszik el a gyerekeket anyagi okokra hivatkozva.
A hozzájuk forduló két családot képviselve beperelték a falu gyermekjóléti szolgálatát, mert elmulasztotta segíteni a családokat. Beperelték a gyámhivatalt a féléves késedelmekkel hozott jogellenes döntései miatt, és azért, mert nem ellenőrizte, és nem kényszerítette ki a helyi gyermekjóléti alapellátás törvényes működését. És a miskolci kórházat is beperelték, mert az egyik anyától rögtön születése után elválasztotta újszülött csecsemőjét, megtiltva a szoptatást is, mindezt úgy, hogy erről még nem is állt rendelkezésére hatósági döntés.
Első fokon elveszítették a pert, de fellebbeztek a döntés ellen, és elérték, hogy hét gyermek visszakerüljön a családjához. Másodfokon a Debreceni Ítélőtábla már a TASZ-nak adott igazat, megállapítva, hogy minden alperes megsértette a két család tagjainak személyiségi jogait és a családi együttéléshez való jogukat.
Ezen felül a kórház emberi méltóságot sértő módon szakította el az újszülöttet anyja mellkasáról, súlyosan megalázva az anyát azzal, hogy nem engedte szoptatni a kisbabáját.
A Kúria mostani döntésében pedig mindenben egyetértett az Ítélőtáblával, véglegesen kimondta a TASZ ügyfelei alapjogainak sérelmét, és csaknem egymillió forintos sérelemdíjat ítélt meg számukra.
(telex.hu)

You have no rights to post comments