Greta Thunberg példája

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2019. július 07. vasárnap

„Élete bókjának” tartja Greta Thunberg, hogy az olajnagyhatalmak az iparág legnagyobb veszélyének nevezték őt A 16 éves, svéd iskoláslány és klímavédő mozgalma szabályosan ráhozta a frászt a világ leggazdagabb olajországaira. 

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC, angolul Organization of the Petroleum Exporting Countries) tizennégy, főként arab világbeli tagállama van. Elsődleges céljuk a tagországok kőolaj-kitermeléssel kapcsolatos politikájának koordinálása. Ők "ülnek" a világ olajtartalékainak 80 százalékán, tehát hatalmuk eddig megkérdőjelezhetetlen volt.
Eddig. Az OPEC főtitkára, Mohammed Barkindo azt a kijelentést tette, hogy a mostanra már világhírűvé vált, 16 éves svéd klímaaktivista, Greta Thunberg "a legnagyobb fenyegetést" jelenti az opaj-iparágra.
A világszerte egyre tudatosuló klímakatasztrófa - amely Thunberg mozgalma mellett egyre szélsőségesebb és ijesztőbb időjárási eseményekkel társul - kezdi elbizonytalanítani a befektetőket, hogy a hatalmas széndioxid-kibocsátással járó üzemanyagokba (olaj, kőszén) valóban érdemes-e invesztálni a gyerekeink jövője árán.
"Már az OPEC tisztségviselői és döntéshozói is feszengenek a saját gyerekeik előtt, amikor megkérdezik őket: miért szennyezik a Föld levegőjét" - mondta Barkindo.
Greta Thunberg egy Twitter-posztban reagált a nyilatkozatra: megköszönte, és "élete legnagyobb bókjának" nevezte, hogy egy komplett iparág fél tőle és az általa képviselt értékektől.
A kőolaj-iparág valóban megrendülhet a világszerte egyre erősebb klímamozgalmaktól. Elemzők szerint a legnagyobb érvágást épp egy másik, milliárdos üzletág, a biztosítócégek kivonulása jelentheti az olajnagyhatalmak finanszírozásából.
A világszerte egyre gyakoribb természeti katasztrófák ugyanis kezdenek egy kicsit túl sokba kerülni a biztosítóknak, így elgondolkoztak azon, nem lenne-e okosabb a megújuló energiaforrások felé fordulni.
Greta Thunberg az a svéd fiatal, aki 2018 augusztusában elhatározta, hogy minden pénteken iskola helyett a svéd parlament előtt demonstrál, amíg a törvényhozók nem veszik komolyan a klímakatasztrófát. Ebből nőtt ki a globális Fridays for Future mozgalom, amelyhez gyerekek és fiatalok százezrei csatlakoztak. A május 24-i tüntetéseken például 1 millió fiatal vett részt világszerte. Több mint 100 országban, köztük Ausztráliában, Brazíliában, Indiában, Nigériában, Pakisztánban, Magyarországon, az Egyesült Királyságban, Németországban, Japánban, a Fülöp-szigeteken és Ugandában is tiltakoztak.
Greta azóta megkapta az Amnesty International kitüntetését, és olyan szaktekintélyek álltak mellé, mint Sir David Attenborough.
(szeretlekmagyarorszag.hu)

You have no rights to post comments