Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 126 vendég és 0 tag böngészi
Kovács Győző: Végső idők? - 2. rész
II. Mit mond a Biblia?
A „fejlődés” negatívumait már nagyon régóta ismeri az emberiség. A legrégebbi felismerés bizony már 2500 éves. Honnan indult el a pénzhatalom fejlődése? Milyen hatással van a kamat erre a fejlődésre? Mit szól ehhez a Biblia? Isten elég pontosan elmondja véleményét a Szentíráson keresztül:
„Ha a népemből való szegénynek, aki közötted él, pénzt kölcsönzöl, ne viselkedj vele uzsorás módjára. Ne követelj tőle kamatot.” (Kiv. 22,24.)
„Sokan vétkeztek már a pénz miatt, nincsen részvét abban, aki gazdagodni akar. Mint a karó szilárdan áll a kövek között, az adás és vétel közé beékelődik a bűn.” (Sir. 27,1-2.)
„Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa.” (Mt. 5,3.)
„Ne gyűjtsetek magatoknak kincset a földön… Ahol a kincsed, ott a szíved is.” (Mt. 6,19a.21.)
„Nem szolgálhattok Istennek is, a Mammonnak is.” (Mt. 6,24b.)
„Aki kér, annak adj, s attól, aki kölcsönt akar tőled, ne tagadd meg.” (Mt. 6,42.)
„Ő kinek-kinek tettei szerint fizet: örök élettel annak, aki a jótettekben kitartva dicsőségre, tiszteletre és halhatatlanságra törekszik, haraggal és megtorlással annak, aki haszonleső s nem hajlik az igazságra, hanem a gonoszsággal tart” (Róm. 2,6-8. a Szent István Társulat 1973 évi kiadása szerint.)
Isten kifejezett kívánságát az az Európa se teljesíti legalább 700 esztendeje, amely magát legalábbis a múltban kereszténynek vallotta. A szembefordulás jele a kamat, a szakadatlan gazdasági növekedési kényszer okozója, a környezetpusztítás, a jövedelmi polarizálódás, a sosem látott mértékű bűnözés, az erkölcsi zuhanás ősoka. Shakespeare „A velencei kalmár”-ban még negatív figurának állítja be Shylockot, az uzsorást, de ugyanakkor a Mediciek, Fuggerek már a pápát, császárt támogató (pénzelő), köztiszteletben álló patríciusok. És azóta „a helyzet fokozódik”. Mára elértük, hogy a profit felülír erkölcsöt, szolidaritást, emberséget.
S ezt nem széplelkű holdnyaló idealisták állítják, hanem Paul Hellyer[1], Kanada volt miniszterelnök-helyettese, aki leírja a közeljövőben biztosan bekövetkező pénzügyi összeomlás lehetséges gazdasági túlélésének stratégiáját. Nem tudhatott arról, hogy milyen szörnyű bizonyítékot szolgáltat állítása alátámasztására a világ 2001. szept. 11.-én és a 2008-as pénzügyi válságban.
[1] Paul Hellyer: A globális pénzügyi válság túlélése – Altern csoport – Gondola 96 Kiadó, Budapest, 1998.
(Folytatjuk.)