Cigánymisszió - beszámoló a 2020. évi munkánkról
Az elmúlt években különböző módon próbálkoztunk missziós munkát végezni az érdi cigányság körében. Kezdetben a családok között közösségi élet kialakítására törekedtünk, de a népes családok gyerekei felnőttek, gyerekeik lettek és a hely hiánya miatt nem folytatódhatott ebben a formában.
Aztán létre jött a tanoda, ahol most már mások voltak a segítők, munkatársak - de hát aki egyszer belekóstol abba, hogy a szociális segítség mellett vagy inkább elsődlegesen Istenhez vezesse azokat akik a legszegényebbek, vagy esélytelenek, az nem tud elszakadni attól, hogy a szeretetet tovább adja.
Saját tapasztalatból mondhatom, hogy Istennek mindig van egy másik terve ami nem tervezett csak úgy jön, mert fontosak a szegények, bűnösök, akiknek valamiért nem megy az életük.
Nagyon sok cigány fiatal nem végzi el az általános iskola 8 osztályát, emiatt a kétkezi segédmunka jelenti a megélhetést számukra, remény sincs, hogy az alkalmi munkából előbbre lehet jutni. Az eddigiek során jó néhány fiatallal találkoztam akik már nagyon bánják, hogy nem végezték el az általános iskolát, és szeretnék, ha tudnának szakmát tanulni, jogosítványt szerezni, de hát hogy is legyen mert közben dolgozni kell, nem tudnak iskolába eljárni.
A Kalyi Jag Roma Nemzetiségi iskola segítségével egy új missziós terület nyílt a számunkra. Az iskola lehetőséget adott, hogy helyben legyen lehetőség a 7-8 osztály elvégzésére - hát ebben a munkában feltárultak azok az egyéni sorsok amiben a szeretetre, megértésre nagy szüksége van mindenkinek. Az egyéni akadályoztatás áthidalása fontos miközben el akarják végezni az iskolát. Össze kell dolgoznunk. Ilyenkor a tananyagot kézbe kaphatták otthon jegyzeteket készítettek amit az iskola minősített.
Sokat beszélgettünk egyénileg és közösségben lassan-lassan Isten szóba került. Keresik Istent - nagy lehetőség lenne másoknak is a misszióra. A matematikát, fizikát egy baptista mérnök ember segítette. Ö is nagy szeretettel volt ezekkel a fiatalokkal, megtalálta azt a hangot, stílust amivel örömmel végezték a feladatokat, pedig a korábbi általános iskolai élményük nem volt jó.
A pandémia előtt elkezdtük a családok látogatását, de most a telefonos beszélgetés maradt.
Egy másik terület is adódott. Az érdi polgármester néhány cigány család házának megvásárlását felajánlotta, azzal a céllal, hogy vásárolhassanak nagyobb házat - a mostani már nagyon lepusztult – ahol elférhetnek.
A végrehajtás alatt lévő házak elérhető áron vehetők meg. Ezeknek a családoknak akik felajánlották a házuk megvételét a polgármesternek, ügyintézési és lelki segítségre volt szükségük, hogy a hivatali nehézségeken túl jussanak. Ezeket a családokat eddig is sokat segítettük és amíg lehetett együtt imádkoztunk. A családoknak a nagy döntésekben szükségük van egy segítőre aki a hivatali útvesztőben eligazítja őket és a hivatallal is megérteti az ügyintézésben a helyzet másságát.
Azt gondolom, a keresztény ember lényege a spirituális önazonosság. Lehet, hogy nem történnek nagy dolgok abban amit teszünk, de legyünk áldást hozók. Tanúságot tenni az életünkkel több mint beszélni Jézusról. Nincs szükségünk hatalomra, csak arra, hogy tegyük a dolgunkat a lehető legjobban, szolgáljuk a másik emberben Jézust. Próbálkozunk egész életünkben jól vagy rosszul, talán mindegy is, a lényeg az, hogy abból valaki megérthesse az evangéliumot.
Tarnóczi Mária